Pongrátz Gergelynek, a Corvin közi felkelőcsoport legendás főparancsnokának kiskunmajsai emlékhelye és sírja: 56-os Múzeum, Emlékkápolna és Ifjúsági Tábor
A Pongrátz Gergely 56-os Emlékmúzeum az egykori marispusztai tanyai iskola frissen (2015) felújított épületében működik). Az udvaron szabadtéri kiállítási tárgyként áll egy T-55-ös harckocsi, valamint négy löveg, közvetlenül a műút mellett; mindegyikre fel szabad mászni és mindegyikhez eligazító információs tábla is tartozik. A kertben, közvetlenül az út mellett egy nagy kopjafa is áll, a füves területen felállított zászlórúdon a nemzeti zászló lobog.
A múzeumot még Pongrátz Gergely, a Corvin köz egykori legendás főparancsnoka alapította a 90-es évek első felében, amikor az egykori tanyai iskola két tantermében az 56-os forradalomra emlékező kiállítást rendezett be, ő maga pedig a tanítói lakásba költözött, s személyesen fogadta a látogatókat. Halála után a bátyja, Ödön bácsi vette át a helyét, s vezette a múzeumot egészen 2009-ig. Az épületben két nagyobb (egykori tantermek) és két kisebb kiállítóteremben (az egykori tanítói lakás szobái) tekinthető meg a budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum által pályázati forrásból, legnagyobbrészt saját műtárgyainak felhasználásával 2015-ben kialakított állandó kiállítás. A kiállítás a Pongrátz-családot és az 56-os forradalom történetét mutatja be, emlékszobával, tárlókkal, interaktív eszközökkel és a 56-os Corvin-közt megidéző életképpel.
A múzeum tavasztól őszig meghatározott időben tart nyitva, a téli hónapokban előzetes bejelentkezéssel látogatható; az itt tartózkodó tárlatvezető nyitja ki a látogatók előtt az út túloldalán az egyébként zárva tartott kápolnát.
forrás: 1956majsa.hu