Két kiváló vadász és lelkes lokálpatrióta, Kopka László és Kopka Viktor, apa és fia oktatási céllal mutatja be az eddigi vadászexpedíciókon elejtett nagyvadfajok trófeáit a nagyközönségnek. Kettejük szándékai szerint születetett meg az Afrikai–Magyar Magánmúzeum.
Kopka László és Kopka Viktor először 1998-ban járt Afrika-expedíción, azóta pedig többször is elutaztak vadászat céljából a fekete kontinensre. Jártak már a Dél-Afrikai Köztársaságban, Zambiában és Tanzániában, s mindenhonnan csodálatos trófeákkal tértek haza. A gyűjtemény folyamatosan gyarapodott, végül a nagyközönség által is látogatható múzeummá nőtte ki magát. A páratlan élményt kínáló turisztikai látványosságot a Kopka család teljes egészében önerőből finanszírozta.
A kiállítóhely két részből áll: az Afrika-teremben egzotikus fajok – kafferbivaly, két gnu faj, tehén- és nyársas antilopok, impallák, más gazellafajok, varacskos disznók, zebrák és még számos más vadfaj – preparátumai tekinthetők meg. A fekete kontinensről hazai tájakra kalauzol a magyar terem, amelyben a hazai nagy- és apróvadfajokkal ismertetik meg az érdeklődőket. Előbbiekhez festmény kiállítás is társul – természetesen vadászati témában alkotók műveiből.
Mintegy húsz esztendő vadászatának gyümölcse látható a falakon, valamennyi trófeához különleges, elsősorban személyes élményeik fűződnek. A hazai és idegen tájak állatvilágát bemutató tárlat célja, hogy a kívülállók is felismerjék, a vadászat nemes célokat szolgál, például az ember által megbontott természeti egyensúly fenntartását és az ismeretek bővítését. A Safari Club International magyarországi elnöke, Hídvégi Béla szerint mérföldkőhöz érkezett a hazai vadásztársadalom, hiszen egyelőre nagyon kevés olyan múzeum létezik, amelyik oktatási célokat is szolgál, a régióban pedig hasonló sincs.
Az önálló magyar teremhez egy képkiállítás is kapcsolódik, a kisbágyoni Hubertus kisgaléria, amely vadászfestők élet- és tájképeit mutatja be. A különböző vadfajok trófeáit művészi ábrázolással egészítik ki Valaczkai Erzsébet, Rübe József, Vörös Tibor, Kovrig Miklós, Bihari Puhl Levente, Zsoldos Tibor és Czinege Zsolt alkotásai. A fekete kontinens iránt érdeklődő turista- és tanulócsoportok mostantól előzetes bejelentkezés alapján látogathatják a múzeumot.
forrás: kisbagyon.hu ; vadaszat.net