Az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesületet a Kecskeméti kistérség 21 települési önkormányzata alkotja.
Bács-Kiskun megye dinamikusan fejlődő székhelye Kecskemét. Az Alföld szívében a Duna-Tisza közi Homokhátságon fekvő megyeszékhely sajátságosan magyar mezőváros, olyan nagy magyaroknak volt szülővárosa, mint a Bánk bán írójának, Katona Józsefnek, a világhírű zeneszerző-, zenepedagógusnak, Kodály Zoltánnak. Neves képzőművészeket ihletett meg a település, híres építészek tervezték épületeit, sajátságos hangulatúvá varázsolva a várost. A kecskeméti főtér napjainkban olyan, mint egy látványos, szabadtéri szecessziós kiállítás. A főtérről emlékezetes látványt nyújtó Cifrapalota, a város egyik jelképe.
A környező települések számos túrázási lehetőséget kínálnak és értékeikkel, látnivalóikkal akár egész napos kikapcsolódási lehetőségeket nyújtanak. Nem beszélve a természet szerelmeseinek kínálta lehetőségekről, a Kiskunsági Nemzeti Park szépségeiről. A nemzeti park területének kétharmad részét az UNESCO bioszféra rezervátummá nyilvánította. A legnagyobb hazai szikes tóvidék pazar madárvilága, a nagy buckavidékek (Fülöpháza, Bugac) és homok puszták vad szépsége, a rejtelmes, élettől hemzsegő mocsarak (Kolon-tó), a páratlan bujaságú Tisza-mellék (Tőserdő, Alpár) emlékezetes élményt ígérnek a természet kedvelőinek. A nemzeti parki területeken kiépített tanösvények, túraútvonalak és bemutatóhelyek várják a látogatókat.
A város és vonzáskörzetének fejlődését meghatározza a tanyás településszerkezet, ahol már évszázadok óta földműveléssel, pásztorkodással, a Tisza partján halászattal foglalkoznak. Napfényben az ország leggazdagabb területe, ennek köszönhetően a leggazdagabb terület a színvonalas szőlő- és gyümölcstermesztésben. A „kecskeméti” kajszibarack és a belőle készített barackpálinka világhírnévre tett szert. A környező települések szőlőtermesztésének köszönhetően borkultúra részét képezi az ország bortérképének. Hagyományok ápolása ugyanúgy része a kultúrának, a helyi kézművesek ma is ápolják a régi mesterségek, szalma-és kosárfonás, mézeskalács-készítés, a kékfestés tudományát. A térség lakossága népdalkörökben, citerazenekarokban őrzi a zenei hagyományokat. Az ideérkező vendégek a lovastanyákon lovas-csikós bemutatókon pillanthatnak be a múlt életképeibe, a tanyák éttermeiben kóstolhatják meg a tradicionális magyar konyha ízeit. A jól szervezett, jól kiépített vendéglátó- és turisztikai pontok idevonzzák a világ minden pontjáról a látogatókat.
A betakarítás az év fontos eseménye a térségben. A szőlőtermesztéshez kapcsolódó ünnepi szokások, a szüreti felvonulások szinte minden település fontos programját képezik. Ennek a terményünnepnek része a Hírös 7 Fesztivál is, ahol az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesülethez tartozó települések bemutatkoznak terményeikkel, hagyományőrző tevékenységeikkel. Helyet kap az Aranyhomok Térségi Tanyai Termék Vásár, ahol a kistermelők kínálják igényes portékájukat, népszerűsítve ezzel is a kulináris és kézműves hagyományainkat.
Ismerje meg az izgalmas, magával ragadó tájakat, a kiskunsági puszták, a buckák világát és a rónák fővárosát, Kecskemétet!
Tagtelepüléseink:
Ballószög, Bugac, Bugacpusztaháza, Felsőlajos, Fülöpháza, Fülöpjakab, Helvécia, Jakabszállás, Kecskemét, Kerekegyháza, Kunbaracs, Kunszállás, Ladánybene, Lajosmizse, Lakitelek, Nyárlőrinc, Orgovány, Szentkirály, Tiszaalpár, Tiszakécske és Városföld.
Bővebb anyagot talál itt:
https://www.aranyhomok.hu/
Kecskemét és térsége turisztikai mobilapplikáció