A Dornyay Béla Múzeum Bányászati kiállítóhelye Magyarország első, természetes földalatti bányamúzeuma, mely eredetileg működő bányaüzem volt. A földfelszíni kiállításban Nógrád megye szénbányászatának történetével ismerkedhet meg a látogató. Az egykori salgótarjáni bányakolónia területén, a Veremoldal keleti szélén található Európa második, hazánk első, természetes, földalatti szénbányászati múzeuma. A Bányászati kiállítóhelyet mint a nógrádi szénmedence múltját, műszaki emlékeit, a szénbányászat 19-20. századi technológiáját gyűjtő, őrző és bemutató intézményt, a város szívében található József lejtős akna eredeti, épségben lévő vágatrendszerében alakították ki.
A Bányászati Kiállítóhely udvarán a bányagép-skanzenben az emberi munkát megkönnyítő, külszínen és bányában egykor használt, termelő és a bányatérséget biztosító eszközöket, illetve a szállítóeszközöket tekinthetik meg látogatóink. Látható egy méretarányos aknatorony is. A skanzenben helyeztük el az egykori bányatársulati temetkezési hintót is, mely a múzeum legújabb szerzeménye.
A bányában 15 C van, ezért a bányalátogatáshoz ajánlott a zárt cipő és a pulóver vagy kiskabát viselete. Kobakot biztosítunk minden látogatónk számára. Az utolsó látogatói csoport indítása a bányába minden nap 15.00 órakor történik. Amennyiben meg szeretné tekinteni a földalatti részt, kérjük, a programszervezésnél ezt vegye figyelembe.