A Bátai Tájház a Halászház állandó és időszakos kiállításain végigkövethetjük a vízszabályozások következtében alapvetően megváltozott paraszti életmód emlékeit, az itt élő nép életmódjának tárgyi emlékeit
A Duna szabályozása előtt az itt élő nép megélhetési forrása a földművelés mellett elsősorban az ártéri gazdálkodás, a halászat, a legeltető állattartás volt.
A 19. század második felében befejeződött vízszabályozások következtében az áradásoktól megkímélt területeken alapvetően megváltozott a gazdálkodás, megkezdődött a szántóföldi művelés és az istállózó állattartás térhódítása. A lecsapolt területeken a földművelésből élők gazdag termést takarítottak be, nagy jövedelmekre tettek szert, melynek eredményeként változtak a paraszti munkaeszközök, az építkezés és az épületdíszítés, a lakásberendezés és a nép viselete is. A régi tájház épületében (Báta, Óvoda utca 6.) látható „Ősi mesterség a halászat Bátán” és a Bátai Tájház (Báta, Fő utca 86.) „A táj átalakulása és a gazdálkodás változásai a XIX. században Bátán” című kiállításokon végig követhetjük mindezeket a változásokat.
forrás: facebook/Bátai-Tájház