A Tűzoltó tér 5. szám alatt, az egykori tűzoltó laktanyában 1999 szeptemberében, az egri tűzoltóság megalakulásának 125. évfordulóján nyílt meg az egri Tűzoltó Múzeum. Az Európai Uniós és állami támogatásból felújított épület és a kibővült kiállítás 2012-ben ismét megnyitotta kapuit a látogatók előtt Egri Tűzoltó Múzeum néven.
A Múzeum országos szinten is egyedülálló szakmatörténeti, kulturális-turisztikai attrakcióival, a múlt történelmi értékeit a jelen kor technikai elemeivel együtt bemutatva felejthetetlen élményt nyújt kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Az 1929-ben épült három szerállásos épület jellegzetes példája a vidéki tűzoltósági szertáraknak. Az archaikus kiállítótérben a XX. század első felében működő városi tűzoltóságok muzeális értékű járművei láthatóak, melyek összeszerelését, használatát rövid játékfilmen keresztül ismerheti meg a látogató.
A Híradóshelyiség az 1940-50-es évek híradós állomásainak technikai eszközeit mutatja be, melynek legfontosabb eszköze a telefonközpont volt. Ezek az állomások tekinthetőek a mai híradó-ügyeleti központok elődeinek. A helyiségben elhelyezett faliképeken Hevesi Sándor 1930-as években készült filmjei valamint a hazai tűzoltószer-gyártók katalógusai láthatóak.
Az állandó kiállításban az egri valamint a heves megyei tűzoltóságok történeti anyaga kapott helyet. Tizenegy vitrin mutatja be a tűzoltók eszközeinek, felszereléseinek változását a kezdetektől napjainkig. A tárgyak különlegessége, hogy egy részük ma is élő tulajdonosoktól kerültek be a gyűjteménybe, történetük ismert. A Tóth Sándor magángyűjtő által ajándékozott, XX. század eleji sisak különlegességét az adja, hogy az 1917-es gyöngyösi tűzvészben, használat közben sérült meg. Digitális faliképeken a megyei hivatásos tűzoltóságok dolgozóival készült riportfilmek tekinthetőek meg, valamint az elhelyezett interaktív táblán Heves megye tűzoltóságainak elhelyezkedésével ismerkedhet meg a látogató.
A Látványtár helyiségében az önkéntes és létesítményi tűzoltók által használt eszközök láthatóak. Ennek a modern tárolási módszernek a lényege, hogy a tárgyakat nem vitrinekben helyezik el. A posztamenseken tárolt tárgyak között a látogató úgy érezheti magát, mintha egy múzeumi raktárban lenne. A látványtári funkciót kiegészítik azok a videók, melyek az eszközök működését illusztrálják. Az önkéntes és önkormányzati tűzoltóságokról készült riportfilmek is itt tekinthetőek meg.
A Restaurátor műhelyben kapott helyet több demonstrációs eszköz, mint például az önkéntesek körében gyakran használt Żuk kisteherautó vagy a hagyományőrzők által használt kocsifecskendő. A RollDepo páternoszter lehetőséget ad több tárgyegyüttes bemutatására. Megtalálhatóak itt kitüntetések és restaurálás előtti állapotokat bemutató tárgyak egyaránt. A mai napig használt gépjárműfecskendők működését videón megismerheti a látogató.
A kiállítótermekben található iVoiceSys hangrendszerek „megszólaltatják” a kiállított tárgyakat: a kocsifecskendők zöreje az 1900-as évek első felének hangulatát tükrözik, de hallhatóak a mai járművek jellegzetes szirénahangjai is. Mindezek mellett az önkéntes tűzoltók hangzásvilágába is nyerhető betekintés.
A Múzeum hátsó részében kialakított játszótér kellemes kikapcsolódást nyújt a gyermekeknek, míg a környező padok kiváló lehetőséget nyújtanak pihenésre és piknikezésre egyaránt. A Játszóház foglalkozásai során a gyerekek kézműves foglalkozásokon vehetnek részt, de akár tűzoltóként is kipróbálhatják magukat a játékok során.
A Kutatószoba alkalmas a szakma iránt érdeklődők valamint kutatók, egyetemisták számára információszerzésre, tűzoltással, katasztrófavédelemmel kapcsolatos anyagok megismerésére. A Konferenciaterem használható szakmai- és történeti valamint pályaorientációs előadások megtartására, klubfoglalkozások, találkozók megrendezésére. A terem lehetőséget ad filmklubok és ideiglenes kiállítások, vándorgyűjtemények befogadására is.
A Múzeumkertben felállítható mobil színpad koncertekkel, színdarabokkal teszi teljessé a Múzeum kínálatát a kultúra és a szórakozás iránt érdeklődők számára.
Forrás: tuzoltomuzeum.hu ; Egri Tűzoltó Múzeum Facebook