A Fővárosi Nagycirkusz létrejöttevalójában az állatkertnek köszönhető, ami 1866-ban nyitotta meg kapuit, ám a kezdeti nagy érdeklődés hamar lelohadt az állatok iránt. A látogatók szenzációt, látványosságot vártak a belépő díjért, és a Városligetben sok rivális cirkusz, szórakozóhely működött. Az állatkert vezetése ezért mutatványosokat, komédiásokat alkalmazott, tombolát szervezett, végül megbízta az akkor itthon vendégszereplő holland cirkuszigazgatót, Wulff Edét egy állandó cirkuszépület megépítésével.
Fekete Péter 2018. május 22. óta az EMMI kultúráért felelős államtitkáraként végzi munkáját, és a cirkuszművészet megújításáért felelős miniszteri biztosként segíti a cirkuszművészet ügyét. Az intézményt jelenleg Dr. Borsós Beáta ügyvezető igazgató vezeti. A Fővárosi Nagycirkusz 2019. június 27-én ünnepelte fennállásának 130 éves évfordulóját. Ebből az alkalomból a cirkusz épületében jubileumi cirkusztörténeti kiállítás nyílt, amely folyamatosan látogatható. Ugyancsak a 130 éves jubileumhoz köthető, hogy a Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit Kft. elnevezése kiemelt nemzeti intézmény jellegének megfelelően 2019. június 27-től Nemzeti Artista- Előadó- és Cirkuszművészeti Központ Nonprofit Kft.
Története
1971. január 14-én este nyitotta meg kapuit Közép-Európa egyetlen kőcirkusza, a Fővárosi Nagycirkusz. Az épület méretei megegyeznek a Városligetben 1889-ben épített vasvázas hullámbádogból épültével, amelyet Wulff Ede vezetett. Az igazgató 1895-ben az Állatkertnek adta át a cirkusz bérletét. 1904-ben Beketow Mátyás saját költségén újította fel a Városi Cirkuszt, amely 1934-ig viselte a Beketow-cirkusz nevet. A főváros 1935-ben kiírt bérleti pályázatát Fényes György nyerte meg, a felújított épület világhírű artistákkal várta a nézőket. A cirkuszban 1944-ben nem rendeztek előadásokat, a főváros ugyanis a bombázások miatt megtagadta a játékengedély kiadását. A Fővárosi Nagycirkusz 1945 júliusában kezdte meg működését. Az ötvenes években államosították a cirkusz, a régi épületet 1966-ban lebontották. Az 1971-ben megnyílt új, korszerű épület porondján cirkuszdinasztiák tagjai, híres artisták léptek fel. A manézsban számos televízióműsort rögzítettek, koncerteket és színházi előadásokat rendeztek.
1996-ban rendezték a Fővárosi Nagycirkuszba a Nemzetközi Cirkuszfesztivált, amely az azóta eltelt évtizedben a világ egyik vezető fesztiváljává vált.
forrás: facebook/nagycirkusz