A vácrátóti Gyűszűház – Gyűszűmúzeum – megalakulásának előzményeihez egészen 1985-ig kell visszamennünk, amikor is az első (d)arab ujjvédő ekkor került a Mészáros család birtokába: Magdit geofizikus sógora lepte meg Iránból, egy teheráni szimpóziumot követő hazatérése során, mondván egy “hobbi varrónőnek” biztosan szép ajándék lesz ez a példány. Ezt követően nem volt kérdéses, hogy lecserélve az addig gyűjtött elegáns faliórákat, “helykímélőbb” megoldásként gyűszűkollekció létrehozását tűzték ki céljukként.
Magdi elmondása szerint az első ezer példány összegyűjtése rendkívül nehéz volt, azonban a Mészáros család szerteágazó baráti kapcsolatainak köszönhetően valamennyi ismerősük mindig egy-egy újabb gyűszűvel lepte meg őket a különböző ünnepekre, illetve külföldi útjukból való hazatérésüket követően.
A Mészáros házaspár – Magdi és József – nyugdíjba vonulását követően elhagyták a XV. kerületet – ahol Magdi nem csak gyermekkorát élte, de ide járt iskolába, és itt is házasodott -, és leköltöztek a balatoni Ábrahámhegyre, ahol 2010-re gyűjteményük kinőtte akkori helyét, ezért a gyűszűket a ház teraszának beüvegezésével, egy szeparált helyre költöztették, melyet követően 2012-től az akkor még 3 000 darabos példányt bárki megtekinthette a Pinty utca 20 szám alatt.
2015-ben azonban sajnálatos tragédia érte a családot: József rövid, de súlyos betegség után elhunyt, melyet követően Magdi úgy döntött, eladja ábrahámhegyi házukat, és visszaköltözik gyermek- és fiatal korának színhelyére, a XV. kerületbe, és a Nyáry Pál utca 38. szám alatt nyitja meg kiállítását az érdeklődők előtt. Gyűszűinek száma ekkor már közel 5 000 darabos volt, amellyel már abban az évben egész Európa legnagyobb gyűjteményével büszkélkedhetett, de világviszonylatban is dobogósnak számított: mindössze egy kanadai hölgy előzi meg őt körülbelül 9 000 darabbal.
forrás: gyuszuhaz.hu