A János-hegyi-átjáró egy barlang, amely a Duna–Ipoly Nemzeti Parkban, a Budai-hegységben, a János-hegy oldalában, Budapest XII. kerületében található.
Megközelítése
A Szépjuhásznétól a János-hegyre vezető piros sáv jelzésen kell elindulni a János-hegy irányába. Kétszer keresztezve a Jánoshegyi utat, amely egy aszfaltút, a harmadik keresztezésnél rá kell térni az aszfaltútra, amelyen balra kell menni. Az aszfaltúton haladva, körülbelül 250 méter után található az út mellett, az út jobb oldalán a barlang bejárata. A másik bejárata néhány méterrel arrébb, az aszfaltúttól néhány méterrel magasabban nyílik.
Leírása
460 méter tengerszint feletti magasságban nyílik. Dolomitban alakult ki. Az átjáró északra néző 2 méter széles és 1,8 méter magas, felül ív alakban hajló bejárata egy többször irányt váltó, lankásan felfelé menő folyosóba vezet. A 4 méter hosszú, 2 méter széles és 1,5 méter magas alsó szakasz vízszintesen délkeleti irányban halad, végén kissé kibővülve egy ugyancsak 4 méter hosszú, 1,5 méter széles és átlag 3 méter magas dél-délnyugati irányban lankásan felfelé terjedő középső szakaszba megy át. A folyosó itt újból kibővül, s azután 4 méter hosszúságban kelet-északkeleti irányban kifelé vezet.
A kijárat felé a folyosó 2 méterre kiszélesedik, mennyezete pedig 4,5 méter magas, hegyes csúcsban végződő kupolává fejlődik, melyből két kis ablakszerű lyuk a hegy tetejére nyílik. Az átjáró kijárata 2 méter széles és ugyanolyan magas nyílás, melyből kilépve keskeny, rövid sétaúton a kocsiútra mehetünk. A bejárat és a kijárat közötti magassági különbözet 2,4 méter. Az üreg teljes hosszúsága Kadić 1919-es írásában 17 méter, az 1920-ban megjelent tanulmányában 14 méter, Földvárynál 17 méter, Vajnánál 15 méter, Pápa Miklós és Dénes György könyvében 16 méter, az Országos Barlangnyilvántartás szerint pedig 18 méter.
A barlang nincs lezárva, szabadon látogatható.
forrás: facebook/jános-hegyi-átjáró