Cégénydányád a Szamos folyó közelében megbúvó apró szatmári település, mely a Kende család kúriájáról és az azt körülölelő tájképi kertjéről nevezetes. Az úrilak története az 1833-as évekig nyúlik vissza, ekkor készült el a Kende Zsigmond által megálmodott, családja számára épített „háza”. Az anyagi lehetőségek változásával, a kor stílusának megfelelően 1913-1922 között több fázisban nyerte el az épület a jelenkori állapotát.
A múlt század közepétől úttörőtáborként, általános iskolaként, majd a későbbiekben Állami Gyermeknevelő Otthonként is működő épületet a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság 2004-ben vásárolta meg a Megyei Önkormányzattól, amely az országos védelem alatt álló Cégénydányádi-park Természetvédelmi Területen található.
Az 1913-as állapotoknak megfelelő, teljes körű felújításra 2015-ben került sor. Az épületben 4 kiállítótermet alakítottak ki, ahol a látogatók a Kende család történetével, a nemesi élet és nemesi udvar gasztronómiájával, a természetvédelemmel és Szatmár-Bereg természeti értékeivel is megismerkedhetnek.
A felújított kúriát tájképi kert stílusban kialakított, 14 hektáros park veszi körül. Az egykori Szamos ártér őshonos tölgy-kőris-szil állományát alapul használva, annak idős fáit, cserjéit megőrizve, kezdte el Kende Zsigmond a fejlesztést. A több mint ötvenhektáros parkba ezt követően külföldről behozott lomblevelű fák érkeztek, később az unoka már főként tűlevelűeket telepített. A Kende Zsigmond által megálmodott, majd az utódok segítségével továbbfejlesztett kert, a maga nemében egyedülálló fa- és cserjegyűjteménynek, növény- és állatvilágnak ad otthont.
A település által körülölelt park, a szépen felújított kúria remek lehetőséget kínál az ismeretszerzésre, kikapcsolódásra, feltöltődésre egyaránt.