Karancsalja
134 éves a karancsaljai Szent Miklós templom.
Karancsalján a jelenlegi Templomdombon egy kisebb kápolnát Heidenreichsteini gróf Volkra Otto Kristóf építtetett 1726 előtt, miután őt I. József császár 1709-ben a Salgói uradalomban birtokba helyezte, elvéve azt Vay Ádám kuruc tábornoktól. A templomot Szent Miklós tiszteletére szenteltette fel, méretei 11 * 5 * 6 m volt.
Az 1880-as évek elején Fedák Tivadar karancskeszi plébános a karancsaljai hívek egyetértésével a rossz állapotban lévő templom (kápolna) elbontását és egy új templom építését kérvényezte a rozsnyói püspöknél. Schopper Görgy (1819-1895) rozsnyói püspök (1872-1888) elvileg hozzájárult, és utasította a plébánost, hogy a tervet és részletes költségvetést terjessze elé.
A plébános az egyházközség képviselő testületének véleményezése és egyetértése alapján javasolta Szilvássy Nándor rozsnyói építész tervének elfogadását és a kivitelezésre szóló megbízását. A képviselőtestület (32 fő aláírásával) kötelezettséget vállalt a kivitelezésben való munkavégzésre.
Az építésre vonatkozó szerződést Fedák Tivadar (Theodorus) plébános és Markovits Márton salgótarjáni c. apát-plébános 1884. májusában megkötötték Szilvássyval. Az építés megindult. A plébános 1887.január 30-án levélben jelenti a püspöknek, hogy „ A karancsaljai templom és torony építése a múlt év (1886.) augusztus havában teljesen befejeztetvén…”A karancskeszi plébános a püspökhöz 1887. szeptember 15-én intézett levelében kér hozzájárulást, hogy az elkészült templom megáldását Markovics Márton elvégezze.
Karancsalja: szeptember utolsó hétvégéjén a Zenei Világnaphoz kapcsoló hangversenyt adnak, a templombúcsú december első vasárnapján van.
Közös rendezvények:
- éjszakai engesztelő gyalogos zarándoklat nagyböjtben (Karancsalja, Etes, Ságújfalu, Szalmatercs és Piliny egyházközséget is érinti),
- a karancssági Szentkút évi két búcsúja (szintén az összes települést érinti),
- Nyitott Templomok Éjszakája rendezvény az Ars Sacra Alapítvány programjaihoz kapcsolódva szinte minden településen, szeptember hónapban,
- kirándulások, színházlátogatások,
- a Szent László Közösség előadásai,
- az augusztus 20-i rendezvények, falunapok, „Hazajáró” Fesztivál,
- az őszi engesztelő gyalogos zarándoklat hat egyházközségen át.