CSAK ELŐZETES TELEFONOS BEJELENTKEZÉS ALAPJÁN LÁTOGATHATÓ!
Telefonszám: +36 62 533-317
A 47-es főút mellett található tanyamúzeum a század eleji kisparaszti életforma tárgyi emlékeit mutatja be. Hódmezővásárhely lakosságának közel kétharmada élt a külterületen még az elmúlt század elején is.
Az 1879. évi nagy árvizet követően épült tanya, és a hozzá tartozó melléképületek, a nagy kiterjedésű gyümölcsössel, a dél-alföld egyetlen muzeális kiállítóhelyeként működik.
Belépő nincs!
Kis történet / felújítás
Kopáncsi tanyamúzeum felújítását valósítja meg, melynek kapcsán a tanyaépület, az istálló, az ól, a góré, a hombár építése, felújítása, a múzeum látogatóbarát fejlesztése történik meg.
Az 1890 táján épült Kovács-tanya mai képe az 1920 körüli állapotot tükrözi. Ez egy szemtermelő-állattartó tanyatípus ló- és marhaistállóval, fedett színnel, nyári jászollal, gabonatároló hombárral, kukoricagóréval. A lakóház szoba-konyha-kamra elrendezésű, szobájában búboskemence áll. Az istállóban és a hozzátoldott színben a paraszti gazdaság minden eszköze föllelhető. Az udvaron látható még a vásárhelyi gazdaságok nélkülözhetetlen építménye, a különálló magtár, de ott állnak a sertés- és baromfiólak, a gémeskút és a kocsiszín is. Hódmezővásárhely a török hódoltság után nagy határú, aránylag gyorsan tanyásodó mezőváros volt. A tanya a XVII-XVIII. századtól az alföldi település, gazdálkodás és életmód sajátos formája lett, 1910-ben 24 700 ember élt 6000 tanyán, a város lakosságának 40 százaléka. A tanyák tűnőfélben lévő világának megörökítésére vállalkozott ez a múzeum a hatholdas kisparaszti tanya épületeinek és tárgyainak a bemutatásával.
forrás: facebook.com/Kopáncsi-tanyamúzeum-felújítása-EMVA-III-tengely-keretében-1437955573095065 ; hodmezovasarhely.hu/kopancsi-tanyamuzeum ;