Ebben az apró, alföldi nádtetős kis házban született Móra Ferenc, 1879. július 19.-én a család nyolcadik gyermekeként. Úgy emlegette ő maga is, hogy szomorú vigasztalóként érkezett a Móra-családba, hiszen a szülők még az előző Ferikét gyászolták, ezért is kaphatta ő a Ferenc nevet. A szülőházat 1972-ben adták át ünnepélyes keretek között, az író halálának 38. évfordulóján, február 8.-án. Az ünnepségen jelen volt az író egyetlen gyermeke is, Vészits Endréné Móra Panka.A szülőházban bemutatott kiállítás végigvezet Móra Ferenc életén, kiemelve a város és az író igen szoros kapcsolatát.
A kiállításon látható – az egykori tisztaszobában – a Móra Márton tajtékpipája és az édesanya tányérja, amelyet a Szolnokon élő K. Tóth Lenke ajándékozott a múzeumnak. Ő Móra Márton unokája, Juliska lánya, és verseit is lehet olvasni a kiállításban, melyet nagyszüleiről írt. A tárlókban fényképeken kísérhetjük végig Móra Ferenc életét, valamint megjelent könyveit mutatjuk be.
A ház belépője a pitvar/pitar, majd a szabadkéményes konyhába jutunk, ahol a kiállítás-rendezők Móra édesanyjának állítottak emléket, bemutatva a korabeli konyha eszközeit és a kenyérsütés mozzanatait követhetjük végig a felvételeken. (sütőteknő, szakajtó, sütőlapát, liszteskanál, keresztfa, lapocka, szita). A szabadkéményes konyhába rakták fel a füstölni való húst is.
A ház harmadik helysége Móra Márton szűcsmester világát idézi elénk, műhelyként rendezték be. Félegyházán 1818-ban alakult a szűcs céh, és messze földön híresek voltak az itt készített subák és egyedi díszítéseik. A 19.század közepén 153 szűcsöt jegyeztek a városban. A kiállításon Móra Márton kaszapadját és curholó nevű bőr kikészítő szerszámát tudjuk bemutatni. Ezen kívül a műhely berendezése olyan hatást kelt, mintha Márton szűcs most tette volna le a tűt, hogy egy kis időre megpihentesse fáradt szemeit és kezeit.
Az emlékház előzetes bejelentkezés alapján látogatható!
Forrás: kiskunmuzeum.hu/kiallitasok/kiskun-muzeum-mora-ferenc-emlekhaza/