Német Nemzetiségi Tájház bemutatása
Mivel a település lakossága újkori történelme folyamán dominálóan német anyanyelvű volt, természetes, hogy a tájháza is elsősorban az itt élt és élő németség történetét, kultúráját, hagyományait mutassa be. A tájház szorosan egymás mellett álló két épületből áll, a település nyugati végében, a szép fekvésű, „Vogelberg”-nek nevezett településrészben.
A kedvező közlekedési és természeti adottságokkal rendelkező település sok iparost is ide vonzott, és így hamarosan a környék egyik legjelentősebb iparos központja lett. Már 1750 körül kb. száz iparost, ácsot, kőművest, asztalost, kovácsot, bognárt, kádárt, fazekast, péket, mészárost, takácsot, üvegest, felcsert, fegyverkovácsot, harangöntőt, stb. vettek számba.
1721 és 1752 között a településen keresztül húzódó Réka-patak vizének felhasználásával 28 malom működött, melyek száma 1930-ig nem csökkent. Az elsősorban német származású iparos családok körében kialakult jogrend lehetővé tette híressé váló iparos dinasztiák kialakulását, ennek következtében a település lakosságának iparos összetétele egészen a 20. század közepéig állandósult. Ennek a gazdag, napjainkban is tovább élő, kézműves tevékenységnek a legszebb darabjait és emlékeit mutatja be a tájház kiállítása.
A tájház az alábbi helyiségekből áll:
- Mézeskalács- és gyertyaöntő műhely
- Kádárműhely
- Fazekas műhely
- Szoba berendezés
- Borászati kiállítás
- Borospince
- Gerendaépítészeti (Fachwerk) kiállítás és szatócsbolt
A tájház megtekinthető előzetes bejelentkezés alapján.
További információ a belépőjegyekről és a tárlatvezetésről telefonszámon kérhető.
forrás: mecseknadasd.hu/tajhaz ; facebook/utazói fotók