„Mende birtokközepén mocsaras és iszapos helyen” megépült első,ma ismert temploma. Erről a templomról alig maradtak fenn hitelt érdemlő adatok. Ami kijelenthető róla:nem a török időkben(egyes adatok szerint a török idők előtt) épült;a templom kicsi volt (alig 100 hívőre méretezték); 1736-ban már csak alapjai és néhány falmaradványa emlékeztetett egykori funkciójára. Az sem állapítható meg, kinek a tiszteletére szentelték. Miután az első templom használhatatlanná vált, a hívek– a hegyen keresztül – Úriba jártak misére, illetőleg ott vették igénybe a szentségeket. Kereszt és harang a Hősök terén, a volt úri elágazásnál. Ennél az egykoron Úriba vezető elágazásnál állott az 1736-ban épült templom.
Az első templom maradványait is felhasználva épült meg a második templom. Az új templom az előzőhöz képest nagyobbnak és tartósabbnak bizonyult. A kerületi főesperes 1736. december 17-én áldotta meg.Főoltára Loyolai Szent Ignác tiszteletére, mellékoltára pedig Gyümölcsoltó Boldogasszony tiszteletére készült. (Vö. Kivonatok az 1736-ban épült templomról) A templom hajójához később jobbról sekrestyét is építettek. Az 1777. június 27-én tartott egyházlátogatás alkalmával Galántai Eszterházy László Pál helynök ezt a tényt megerősítette. Az 1700-as évek végén a második templom állaga rendkívül leromlott, omladozni kezdett. Az 1810-es években életveszélyessé vált, úgyhogy 1820-as évek elején be kellett zárni. Emiatt a hívek kérelemmel fordultak az egyházi főhatósághoz, hogy engedélyezze a templom teljes felújítását, meghosszabbítását és egy toronnyal való felékesítését. Gróf Keglevich István Billéről – 1824. március 24-én kelt– levelében támogatta a hívek kérését: „Azon instantia következtébe melyet a mendei jobbágyim bé adtak a templom reparatio véget, ezzenel azt felelem, hogy minden bizonyal vagy a lehetséges reparatiót vagy pedig az újonnan föl épitését magamra, mint földös urok, válalom.”
A harmadik, ma is látható templom Bille és a „falu” határán, a Pest felé vezető országúttól balra levő dombokon emelkedik. A szükséges előkészületek után a munkálatok 1829-ben kezdődtek, és 1831-ben adták át. Az építményt toronnyal látták el. Homlokzata észak felé néz. Elődeihez képest megnövelték méreteit. Gróf Keglevich István azt szerette volna, ha a templom védőszentje Szent István, az első magyar király lett volna.Kívánsága azonban nem teljesült.A templom titulusa Gyümölcsoltó Boldogasszony lett. (A Loyolai Szent Ignác tiszteletére szentelt második templomfőoltára 1833-tól mellékoltárként funkcionált.) Az új templom titulusát 30 év múlva megváltoztatták:1861-től ismét Loyolai Szent Ignác lett a mendei templom és egyházközség védőszentje…
Az átadást megelőzően, 1831. április 21-én a templom tornyába szánt harangot Vácott a megyéspüspök áldotta meg (Szent István harang). 1840. június 9-én újabb,immár Szent András apostol tiszteletére öntött 350 librás [≈120 kg] harangmegáldására került sor…
forrás: romkatmende.hu ; facebook/utazói fotók