Az Orfűi-tó nyugati partján, közel 10 m magas sziklafal tövében nyílik a Mecsek harmadik leghosszabb barlangrendszere, a változatos járatméretű, aktív patakos Mészégető-források-barlangja. A 330 m hosszan feltárt rendszer középső-triász sötétszürke mészkőben alakult ki. A könnyen járható, folyosókból és kisebb termekből álló forrásbarlang vízesésekkel és szifonokkal tagolt járatainak átlagos szélessége 1 m, magassága 1,5–3 m között mozog. A falakat oldásos formák gazdagon díszítik, amelyek között a különböző méretű kőpengék, üstök, karrok és áramlási kagylók egyaránt megtalálhatók. Több helyen a szelektív oldódás eredményeképpen jól tanulmányozható a kőzet rétegzettsége.
A barlang cseppkövekben viszonylag szegény, jelentősebb cseppkövesedés inkább csak a magasabban lévő, árvízmentes üregekben figyelhető meg. A falakat – és a cseppköveket – helyenként jellegzetes fekete bekéregződés borítja, ami nagyrészt mangán-oxidból áll.
A szürke befoglaló kőzet és a fekete kéreg különleges hangulatot kölcsönöz a barlangnak. A hőmérséklet 11°C. Az alacsony bejárati szakaszon négykézláb haladunk, míg elérjük az első szifon előtti, 2 méter átmérőjű másfél méter magas termet. Ezután kezdődnek a kalandok: a szifonon átjutva helyenként iszapréteggel kell megküzdeni, szűkületeken préseljük át magunkat, vagy derékig érő vízben gyalogolunk! A nehézségeket feledteti a látvány, és az élmény. A túrán 200 méteres szakaszt teszünk meg. Oda és visszafelé ugyanazon az útvonalon haladunk, így a megtett távolság 400 méter.