A Műszaki Tanulmánytár a magyar műszaki emlékek gyűjtő és bemutatóhelye. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum része, és kiállításában 16 ezer tárgy látható.
A Műszaki Tanulmánytár speciális kiállítótér, ahol a látogatók a kiállítás és a raktár között átmenetet képző termekben ismerhetik meg a hazai technikatörténet fejlődését több mint 16.000 műtárgy segítségével. A tárlat az egyszerű háztartási eszközöktől a világhírű találmányokig mutatja be az elmúlt évszázadok és a közelmúlt műszaki tárgyait. Az érdeklődők előtt a Mobileum elnevezésű gépcsarnok is nyitva áll, ahol a látogatók interaktívan ismerhetik meg a magyar gépfejlesztés 150 évének legfontosabb stádiumait.
A Műszaki Tanulmánytár Magyarország egyik legkülönösebb kiállítóhelye, mely annak ellenére tekinthető múzeumnak, hogy nem rendelkezik állandó kiállítóteremmel.
Egyfajta hibrid kiállítótér ez, hiszen csarnokaiban nem hagyományos értelemben vett tárlatokkal találkozhatnak a látogatók – 2006-os nyitásakor az intézmény gyakorlatilag belső raktárait tette elérhetővé, látogathatóvá a külvilág számára. Hiánypótló „tárlatról” van szó, mivel a magyar műszaki örökség eme izgalmas tárgyait korábban évtizedeken keresztül csak ideiglenes kiállításokon keresztül ismerhette meg a közönség. Három tágas csarnokban fémpolcokon, illetve szabadon állnak a műtárgyak, összesen több mint 16 ezer darab. Világszabadalmak, első példányok, és hatalmas erőgépek egyaránt megtalálhatók a gyűjteményben. Igazi látványorgia ez a műszaki kultúra és a dizájn rajongóinak – egyben kiváló tanulási, szórakozási lehetőség a technikatörténet iránt érdeklődőknek.
Koncentráltan, óriási mennyiségben tekinthetők meg az elmúlt évszázadok technikai csodái és a mindennapok hétköznapi vívmányai, háztartási, elektronikai eszközei. Távcsövek, fényképezőgépek, számítástechnikai és elektromos gépek, az optika, a finommechanika és a geodézia kiemelkedő találmányai sorakoznak a polcokon. Titkosügynökök által használt parányi fényképezőgépektől kezdve a hatalmas csillagászati távcsövekig, a felbecsülhetetlen értékű világórától az elektromos gerjesztésű hangvillán át, egészen a retro diavetítőkig és kávéfőzőkig terjed a kiállított tárgyak sora.
További információ és bővebb tájékoztatás kérhető az alábbi email címen : info@kozlekedesimuzeum.hu
forrás: kozlekedesimuzeum.hu