Balassagyarmat Észak-Magyarországon a szlovák határ mentén található kisváros. A hozzá tartozó Nyírjes évtizedek óta a városban és a környékén élők közkedvelt rekreációs, kiránduló területe. Tavakkal tarkított ligetei és erdői a városból gyalog és kerékpárral is könnyen és gyorsan elérhetők. A 200 hektáron elterülő parkerdő helyi védettség alatt áll. Ennek egy részén alakította ki az Ipoly Erdő Zrt. egy ökológiai centrumot, mely magába foglal egy füvészkertet, vadasparkot, erdei játszóteret, és egy szabadtéri foglalkoztatót. A füvészkert területe 22 hektár, mely enyhén lankás teljes mértékben erdővel borított. A park eredeti vegetációja változatos állományú.
Leginkább a kocsányos-, kocsánytalan- csertölgy, szürkenyár, nyír, erdei-, fekete- és lucfenyő jellemző. Ezek mellett megtalálható a dió, vörös tölgy, kislevelű hárs, galagonya és a fekete bodza. Az erdőben kisebb nagyobb tisztások találhatók. A terület éghajlata kontinentális, amit kedvezően befolyásol a tórendszer. Évi csapadék mennyiség 460-800mm között változik.
Története:
A Nyírjesi Füvészkert és Vadaspark létrehozásának gondolata 2005-benfogalmazódott meg Ipoly Erdő Zrt. ökoturisztikai hálózat fejlesztési tervében, melynek része Nyírjesi parkerdő turisztikai, rekreációs lehetőségeinek fejlesztése, szabadtéri erdészeti tájékoztató centrum, tanösvényre felfűzött arborétum. Nyírjesi Parkerdő fejlesztési tervét 2006-ban dr. Barátossy Gábor készítette el. Célja a természet csodálatra méltó sokszínűségének bemutatása. Kialakítását neves dendrológusok (Dr. Debreczy Zsolt, Dr. Rácz István) segítségével és útmutatásai alapján 2006-ban kezdték meg, ez a munka azóta is folyamatos. Kezdeti elképzelések, és tervek tartalmazták a három fő szekció (Európa, Ázsia, Amerika) növényvilágának bemutatását. Ezen időszakban a három kontinens flórájának minimális szegmensével foglalkoztak, csak alapfajok kerültek beültetésre. Utána következő években a szakszerű tervezés, és áldozatos munka eredménye képen a bemutatásra került fajok száma mára elérte az 500-at. Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatással sikerült a park műszaki létesítményeit megépíteni, illetve a vadasparkot kialakítani. 2011-ben épült meg az arborétum nyitott mozgássérült parkolója, akadálymentes fogadóépülete, akadálymentes illemhelye, játszótere, hídjai, valamint tájékoztató táblái. A beruházás segítségével három fúrt kút biztosítja a növények és állatok számára nélkülözhetetlen víz utánpótlását.
A Füvészkert szomszédságában kialakított 15 hektáros vadaspark szervesen kapcsolódik az itt kialakított füvészkerthez, így a látogatók átfogó képet kaphatnak hazánk növény-, és állatvilágáról. Bemutató és oktató jellege révén a cél a gyerekek ismereteinek bővítése.
A szabadtéri foglalkoztató, pedig az az épület, mely helyet biztosít csoportok, iskolás osztályok számára különböző programok lebonyolításához. A 205 m2 fedett szaletliben kézműves foglalkozásokat, rendhagyó biológia órákat, koncerteket, előadásokat lehet tartani. A fogadó központ melletti füves terület, pedig a sport tevékenységek megfelelő helyszíne.
forrás: facebook.com/NyirjesiFuveszkertEsVadaspark ; erdeikirandulasok.hu/a-nyirjesi-fuveszkert-es-vadaspark-bemutatasa