A Vízfő-forrás patakjára épült vízimalom patinás hengerszékei a múlt századforduló malomipari csúcstechnológiáját képviselik. Itt már az Árpád-korban is őrlés zajlott, a malomépület jelenlegi formáját a 19. század közepén kapta, 1970-től látogatható múzeumként. Az államosítást követő 45 évben a malomban nem folyt munka, azonban a 90-es évek elején Nagyapánk és Édesapánk hozzáértő kezei alatt a gépek ismét életre keltek: a malom újra őrölt. Sajnos az értékmentő molnárok halála után az üzemszerű működésnek vége szakadt, de a gépek ma is indulásra készen várják, hogy egy hasonlóan elhivatott molnár ismét gondjaiba vegye őket. Amíg a szárazmalomban az őrlést malomkövek végezték, a vízimalomban már a hengerőrlés ma is alkalmazott technológiáját mutatjuk be. Itt megfigyelhetjük a 19. századi iparosodás idején kialakult gabonaőrlési technológiát és különböző szállítási, tisztítási és szitálási módokat.
A malom alsó szintjén, a kerékházban pedig közelről is megcsodálhatjuk azt a szerkezetet, amely az egész malmot mozgásba hozza. A közel kétszáz éves szárazmalom egykor az észak-baranyai Mekényesen állt, és működött az államosításig. A malomszerkezet 1974-ben került át Orfűre a jelenlegi épületébe, amely az eredeti mekényesi malomház hű mása. A szárazmalom őrlőkövét a hatalmas járgánykerék közvetítésével egykor lovak hajtották. Az őrleményből a lisztet egy egyszerű szerkezettel, a gatyaszárszitával választották ki. A szárazmalomban kicsik és nagyok is kipróbálhatják az egyik legősibb őrlő eszközt, a kézimalmot. A gabonaőrlő szerkezet mellett igazi kuriózum a malom másik felében található roppant méretű prés, amelynek másfél tonnás gerendái közt a molnár növényi olajakat sajtolt. 2015-ben ismét gyarapodott az orfűi malmok száma.
A papírmalom létrejötte fontos része annak az elképzelésünknek, hogy az idelátogató minél több malomtípust megismerhessen, amelyek egykor a környékünkön működtek. A papírkészítés a Mecsekben a 18. század közepén vette kezdetét. A mi malmunk egy korabeli papírmalom rekonstrukciója, ahol újonnan készített eszközökkel mutatjuk be a hagyományos munkafolyamatot. A vízikerék ebben a malomban kallómű segítségével súlyos kalapácsokat hoz mozgásba, amelyek a papírmerítéshez szükséges rostpépet készítik elő nagy robajjal. A papírmerítő műhelyben pedig megismerkedhetünk többek közt a merítődézsákkal, a vízjeles merítőszitákkal és a papírprésekkel. Előzetes bejelentkezés alapján ugyanitt tartjuk papírmerítő foglalkozásainkat is.
A GARAT a múzeum fogadóépülete. Itt van lehetőség a belépőjegyek megváltására, és a jelzett időpontokban innen indítjuk a malomtúrákat. Az épület egyben kávézó és helyi termék bolt, s a GARAT pultjában kínáljuk árusításra a kemencében és a sütiműhelyben készült finomságainkat is. A GARAT és a malmok terei tavasztól őszig számos rendezvénynek, zenei és kulturális eseménynek adnak otthont.