A köztudatban „Palóc Grand Canyon”-ként elhíresült védett szurdokvölgy elnevezése földrajzi szempontból ugyan nem helyes, de a terület különlegességét és egyediségét jól tükrözi. Megközelítése Ráróspuszta irányából Nógrádszakál felé haladva az országútról bal kézre letérve a vasúti sínen áthaladva lehetséges. Eligazodásunkat segíti az Ipoly Erdő Zrt. által, a közút mellé nemrégiben kihelyezett információs tábla, amely a védett területről ad részletes leírást.
A Páris völgy az Ipoly bal oldali mellékvölgye, mely Nógrádszakáltól északra, Rárósmúlyaddal szemben torkollik. A Páris-patak, amely egyébként nem rendelkezik állandó vízfolyással, a szurdokvölgyben többféle kőzetbe vágódott be. A száraz, 15-20 m mély, meredek falú völgyben csapadékos időben és hóolvadáskor viszont látványos vízesések képződnek.
A terület a hajdan az Osztrovszki-hegységhez tartozó, Litke és Nógrádszakál között emelkedő, andezittakaró része. Feltehetően egy folyó torkolati deltavidékénél halmozódott fel az az üledékréteg, amelybe a patak medret vág. A nagy vastagságban képződött kavicsos, homokos üledékbe helyenként tufás márga vagy riolittufa-, tufit-rétegek települnek. Ezek levéllenyomatokat őriztek meg.
Forrás: szöveg: bnpi.hu/hu/reszletek/paris-patak-volgye-nogradszakal ; képek: Takkk wikipedia.org/wiki/Nógrádszakál#/media/Fájl:Nógrádszakál_-_Paris_Creek_Valley_01.jpg ; wikipedia.org/wiki/Nógrádszakál#/media/Fájl:Nógrádszakál_-_Paris_Creek_Valley_02.jpg ; wikipedia.org/wiki/Nógrádszakál#/media/Fájl:Nógrádszakál_-_Paris_Creek_Valley_07.jpg ; wikipedia.org/wiki/Nógrádszakál#/media/Fájl:Nógrádszakál_-_Paris_Creek_Valley_05.jpg ; wikipedia.org/wiki/Nógrádszakál#/media/Fájl:Nógrádszakál_-_Paris_Creek_Valley_03.jpg