Pakson az ország más területeihez hasonlóan a XVIII-XIX. században lendült fel a szőlőtermesztés; amiben az akkoriban betelepült sváboknak is nagy szerepe volt.
Többféle szőlőfajtával foglalkoznak, de talán elsőként lehet a Rizlingszilvánit, Olasz rizlinget, Kékfrankost, Merlot-t, Portugiesert említeni. A szőlőültetvények áltagos mérete alig haladja meg az 1 hektárt. Csak néhány gazda büszkélkedhet 6-8 hektáros területtel. Ők azonban nem saját részre, hanem eladásra termelik a szőlőt. Bort nem is nagyon készítenek belőle.
A paksi présházak építésevalószínűleg a XIX. század elején kezdődött el. Legnagyobb részük a Sárgödör téren található, de azért jónéhány szép présház látható a környező utcákban is. A hagyományos gerendás famennyezetű présházak általában 50 m² nagyságúak.
A pincék hossza 10-20 (vagy akár 30) méter. Egyes helyeken egymás alá és fölé nyúló ágak is kialakultak. A pincékből kitermelt löszös földet felhasználták. A házak és a présházak falait tömték fel vele, vagy vályogot vetettek belőle. Innen származik a Sárgödör tér neve.
Ha a Sárgödör téri szépen felújított pincefaluban járunk, feltétlenül érdemes megkóstolni az itt hagyományosnak számító, mondhatni zászlós, siller borokat, amelyek a város leghíresebb étele, a halászlé mellé is igen jól párosíthatók.
forrás: pincefalvak.hu