A Pannonhalmi Főapátság borászata Magyarország legrégebbi szőlészeti-borászati hagyományokkal bíró pincészete. A 996-ban Pannónia Szent Hegyén letelepedett bencés szerzetesek templomuk és monostoruk felépítésével egyidőben újjáélesztették a rómaiak által meghonosított, de időközben feledésbe merült szőlőművelő-borkészítő tradíciót. 50 évvel a II. világháborút követő államosítások után Pannonhalma szerzetesei és az MKB Bank közös összefogással 2000-től az egykori apátsági dűlők egy részének visszavásárlása, a területek újratelepítése és új pincészet, illetve borház kialakítása révén visszahozták nemzeti kultúránk e fontos részét.
Jelenleg 50 hektáros összterületen saját kézben folyik a szőlőtermesztés, amely birtokrendszer 2010-ig évről évre teljesen újratelepítésre került. Az új pincészet a legmodernebb technológiával van felszerelve, míg borkészítési koncepciójának alapja a gravitációs anyagmozgatási rendszer, amely révén évi mintegy 400.000 palack kimagasló minőségű, a termőhely és a szőlőfajták jegyeit magán hordozó bor készítésére nyílik lehetőség. A környezeti adottságoknak és alkalmazott szőlőfajtáinknak megfelelően pincészetünk kínálatában a reduktív technológiával előállított friss, illatos, gyümölcsös fehér- és rozéborok valamint a hagyományos eljárással készült, hordós érlelésű testesebb fehér- és fűszeres, karakteres vörösborok szintén megtalálhatók. Fajtaboraink kivétel nélkül magukon viselik a termőhely sajátosságait, érdekes és izgalmas színfoltot biztosítva a nemzetközi szinten is ismert fajtákból készült borok világában, ugyanakkor pincészetünk célja továbbá, hogy arculatát és szellemiségét tükröző egyedi házasításokkal egyaránt megörvendeztesse a fogyasztókat.
Borászatunk mint nyitott látványpince alkalmas és lehetőséget nyújt arra, hogy a mesterség iránt érdeklődő, borkedvelő közönség betekintést nyerjen a borászati munkákba és kommentált kóstolók keretében ismerje meg borainkat. A látogatás a pincészet által szervezett szakvezetéssel történik, amelynek keretében vendégeink megismerkedhetnek a bencés szőlő- és borkultúra történelmével, megtekinthetik az új épületegyüttest és végigkövethetik a borkészítés technológiai folyamatait valamint megkóstolhatják a borokat, amelyhez a klasszikus pinceágban egy közel 50 fő kényelmes leültetésére szolgáló kóstolóhelyiség került kialakításra. Jó idő esetén május elejétől augusztus végéig minden nap, szeptemberben pedig hétvégenként üzemel kóstolóteraszunk, ahonnan a monostori levendulaültetvények és a Keletre nyúló táj csodálatos képe tárul látogatóink elé. Az időjárástól függően működő teraszon azoknak a vendégeknek is alkalmuk nyílik aktuális boraink kóstolására, akik nem kívánnak pincelátogatási programon részt venni vagy éppen csak egy kellemes délutánt szeretnének eltölteni ebben a páratlan környezetben. A borturisztikai lehetőségeken túlmenően hagyományosan megrendezett jazz- és népzenei koncertekkel illetve egyéb kulturális eseményekkel szeretnénk a jövőben is még emlékezetesebbé tenni vendégeink pincészetünkben tett látogatását.