Pécs történelmi belvárosában létrejön egy új, hitéleti, turisztikai és kulturális intézményrendszer, amely a Püspökség eredeti hivatásának szolgálatában áll, s ugyanakkor képes megfelelni a XXI. század magas szintű idegenforgalmi és turisztikai elvárásainak is.
Megnyílik a látogatók számára a Püspöki Palota, a Palotakert, a nagyközönség számára eddig elzárt földalatti folyosó, többszintes Magtár Látogatóközpont.
A Székesegyház délkeleti tornyában kilátó, a Martyn-házként ismert épület felső szintjén az egyházmegye műkincseiből kiállítás, alsó szintjén Teaház nyílik. Teljesen megújul a Csontváry Múzeum épülete, valamint Pécs világhírű Dzsámija, a Belvárosi Templom.
A turistákat egyaránt kiszolgáló, összetett kulturális és vendéglátó intézményrendszer jön létre, ahol interaktív bemutatók és korszerű tárlatvezetés segíti Pécs és hazánk múltjának és jelenének élményszerű megismerését.
Pécsi Püspökség – A bölcsesség gazdagsága: „hogy jövőt és reményt adjak nektek” (Jeremiás 29,11)
PÜSPÖKI PALOTA
Az alapjaiban 12. századi épületben megtekinthetjük az évszázadok során stílusban változó püspöki dolgozószobákat és szalonokat. A termekben egyedi díszítésű barokk, biedermeier, neoreneszánsz és neobarokk bútorok, festmények, berendezési tárgyak segítségével különböző korok püspökeinek élete tárul elénk. AZ enteriőrökben 17. század végi, Mária Terézia által adományozott falikárpitok mellett 18. századi, nagyméretű olajfestmények, püspöki portrék gazdagítják a látogatás élményét.
Püspöki Palota kertjét a Pincével és Magtárral összekötő alagút története a középkorig nyúlik vissza, de egészen különleges szerepet kapott a 20. század második felében, az egyházzal ellenséges államszocializmus idején. A pincealagút nyugati szárnyát ekkor nem csupán bor tárolására használták. Biztonságos, földalatti ösvényként is igénybe vették azokban az időkben, amikor a püspöki rezidenciába és kertjébe számtalan lehallgató-készüléket telepítettek. A nagy múltú alagút kivételes környezetet biztosít a kommunista egyházüldözés vészterhes mindennapjainak bemutatásához.
PÜSPÖKI PINCE
A 18. században épült borospince a korabeli püspöki rezidenciához tartozott, és az uradalom „főpincéjeként" volt ismert. A mélyen a föld alá nyúló, kétszintes, hatalmas térben a látogató megtekintheti a pince eredeti hordóit, és megkóstolhatja borait. A kiállítás történeti távlatba helyezi hazánk négy ősi borvidékének (pécsi, szekszárdi, tolnai, villányi), gazdagságát és a Pécsi Egyházmegye nagy múltú borkultúráját.
A Püspöki Palota látogatása során az alábbi szolgáltatásaink állnak rendelkezésére:
idegenvezetés (melynek díját a belépőjegy ára tartalmazza)
sétálólap
forrás: pecsiegyhazmegye.hu ; facebook/pecsipuspokseg