A református templom a XVIII. század eleje óta áll Nagykálló központi terének lezárásaként. Építése 1710-ben kezdődött, miután a fából készült elődje tönkrement. Az 1860-as években nyerte el mostani formáját.
A barokk épületegyüttes téglalap alaprajzú, a homlokzat szélein két rézsút támpillérrel. Déli és északi oldalán is egy-egy előépítmény található.
A torony 66 méteres magasságával hosszú ideig az Alföld legmagasabb kőépítménye, és nem csak harangtorony, hanem a város tűzőrző helye is volt. Ennek a toronynak több legendája is van. Az egyik arról szól, hogy az ellenreformáció tilalma idején olyan magasra épült, hogy „Bécsig is ellátszott”, ugyanis egyenesen Bécsből akarták lebontatni…
A templombelső egyterű mennyezetét tokaji hídmesterek készítették. Az ablakok színes ólomüveg berakása 2005-re készült el. Idősebb és ifjabb Görömbei Péternek, apának és fiának bronzba vésett domborművét a templom északi előszobájának falán őrzik. A két tudós, lelkipásztor és nagykállói patrióta arcvonásait örökíti meg. A református parókia falán található Kodály Zoltán népdalgyűjtő nagykállói útjának emlékét őrző márványtábla
forrás: nagykallo.hu