Bemutatkozás
Kik vagyunk? Különleges terroir, egyedülálló ízvilág, emberi sorsok, évezredes hagyományok és egy páratlan pince organikus szövete. Eszköz a természet kezében, hogy minőségi, organikus borok születhessenek az emberek örömére.
Miért organikus? A szó görög eredetű, jelentése: „az, ami működik, ami él”. Hitvallásunk, hogy csak a valóban környezetkímélő körülmények között termesztett szőlőből készült, műtrágyát, toxikus és szintetikus anyagokat nem tartalmazó bor az, ami valóban működik, ami él. Különlegességet pedig az évezredes borkészítés hagyományainak elixírje ad a Steigler Pince borainak. Mi ilyen borokat készítünk, kiváló minőségben!
Pincészetünk két karizmatikus, a természetesség-hagyományok-minőség hármasságát fő vezérlőelvnek tekintő ember, Lőrinczy Bálint tulajdonos, és Varga Tamás borász vállán nyugszik.
„Lőrinczy Bálint vagyok, a Steigler Pince tulajdonosa. Az édesanyám családja, a Török család, Rusztról illetve Sopronból származik, és mint jómódú polgári család, szőlő birtokokkal is rendelkeztek. Gyerekkorom emléke, hogy minden áldott vasárnap délben meghallgattam a családi asztalnál, hogy „bezzeg amikor még a saját ruszti borunkat ittuk, az milyen finom volt!” Ez erősen beleégett az emlékezetembe, amit tovább fokozott, hogy családunkban mindig is jelen volt a minőségi bor tisztelete. Őseim több száz éve készítettek bort ezen a vidéken, majd a történelem viharai nyomán közel 100 év kimaradt. Egyre jobban érdekelt, hogy ezt a hagyományt felélesszem, újra gomboljam így született meg a Steigler Pince, és a Steigler organikus borászat.”
A Steigler Pince, Sopron poncichter negyedének szívében, a Balfi úton található, a belváros szélén. A valamennyi helyi jellegzetességet magán viselő pincerendszert évszázadokkal ezelőtt alakították ki, a lakóházak alatt. A poncichterek (tréfásan babtermelők) a történelem viharos évszázadai során, úgy vélték, hogy a legbiztonságosabb, ha legféltettebb kincsüket, a borukat, ha nem is a párnacihában, de házuk alatt tartják. A bor értékesítése is egyszerűbbé vált, és egyedi jelzésekkel adták tudtára a város polgárainak, hogy éppen van-e, és milyen eladó boruk. Ebből a korból maradt ránk a Steigler Pince épülete, mely azonban magán viselte a különböző generációk keze nyomát. Jelentős helyreállítási munkákat követően, 2020-tól azonban újra szélesre tárta kapuit a vásárlók, borkostolók és érdeklődők előtt.
Terroir
A Fertő-táj egészét a bűvös hármas szám misztikuma itatja át. A talaj három meghatározó eleme közül a legérdekesebb a csillámpala, mely Magyarországon csak itt lelehető fel a felszíni régiókban. Ezt egészíti ki még a mészkő és a humuszban gazdag erdőtalaj. Ezek együttesen egy nem mindennapi és egyedülálló talajszerkezet képeznek, mely egyedi karaktert kölcsönöz borainknak.
A mikroklímát döntően kontinensünk legnyugatibb szikes, sós tava, a Fertő-tó határozza meg. Miközben a szőlőtermesztés legészakibb határvonalánál található a borvidék, a Fertő-tó víztömegének köszönhetően télen enyhíti a hideget, míg nyáron csökkenti a hőséget. A vízközelségből fakadó túlzott párásságot a közeli Alpok hegyeiből – mint amilyen a Schneeberg – szinte állandó jelleggel érkező szelek csökkentik, így teremtve ideális feltételeket a szőlő termesztéshez, borászkodáshoz. A Fertő-tó, a Soproni-hegység lankái, és a Schneeberg hófödte csúcsai, illetve az onnan érkező szelek alakítják e terület klimatikus viszonyait.
Hagyományok
A semmivel össze nem téveszthető talaj és mikroklíma már a római időket megelőzően is arra ösztönözte az itt megtelepedő embereket, hogy szőlőt telepítsenek és bort készítsenek. Az írásos emlékek szerint, a kelták voltak az elsők, akik megízlelhették a Fertő-táj semmivel össze nem téveszthető ízvilágú borait. Így joggal mondhatjuk, hogy a Steigler Pince, Magyarország legrégebbi borvidékén található, és viszi tovább az évezredes hagyományokat, organikus borokat alkotva.
A kelta örökséget, aztán a rómaiak gazdagították és adták tovább a későbbi korok nemzedékeinek, a már Gizella királyné idején itt megtelepült, majd Zsigmond és Mátyás király korában újabb hullámban érkező bajor telepesek, a poncichterek tovább vitték az ősi hagyományokat egészen napjainkig.
forrás: facebook.com/SteiglerPince ; steigler-wines.com