Buják községet az uralkodó a török hódoltság után az Esterhazy családnak adományozta. Ennek köszönhetően épült fel a jelenlegi temploma 1752 és 57 között herceg Eszterházy Pál a fiscus (királyi kamara) és a hívek hozzájárulásával 15000 frt. költséggel, csakúgy mint a régi középkori templomok ez is Tours-i Szent Márton püspök tiszteletére szentelve, barokk stílusban.
Eredetileg félkör záródású szentéllyel, egyetlen sekrestyével barokk „hagyma” kupolás toronysüveggel épült meg a templom. Az új templomba új oltárkép készült, amely Szent Mártont és a koldust ábrázolja.
Ennek a templomnak az eredeti kegytárgyaiból ma már nem sok maradt. A főoltárkép mellett megmaradt a két régi mellékoltár kép is a fájdalmas Krisztus és a fájdalmas anya. Nepomuki Szent János képe a gyóntatószék fölött. A templommal egyidős a barokk Pieta szobor a halott Krisztus anyja ölében, és három barokk angyal szobor, kettő a szentségház tetején és egy álló alak a főoltár mellett (eredetileg: Mária Magdolna), amelyek valószínűleg az eredeti barokk főoltár szobrai lehettek. A templommal szintén egyidős a Mária kép hordozó. A millennium évének tiszteletére 1896-ban készült el a hordozható Mária szobor, a Magyarok Nagyasszonya királyi koronával üvegezett szoborfülkében.
A templom harangjai közül a nagyharang a templommal egyidős 1757-ben öntötték.
A 2018-as esztendő a templom történetének egyik legnagyobb felújítását - helyreállítását hozta meg. Megújúlt a teljes külső, cseréptető váltotta fel a palákat. A padláson hőszigetelés készült. Megtörtént a teljes esővíz és talajvíz elvezetés. Belül új gránit burkolatot kapott a szentély, a babaszoba a sekrestye és a karzat. A hajóba visszakerültek a csillárok. A szentélybe az örökmécses. A főoltárra a sugárkoszorú. Végül részben térkőburkolatot kapott a templom előtti tér.
2019-re, minden korábban a templomból eltávolított dolgot sikerült pótolni és újra visszatenni, nagyrészben helyi Mesterek munkájából és adományából. Kívül pedig térkőburkolatot kapott a templomkert.
Az orgona elhasznált játékasztala 2020-ban lett lecserélve egy Olaszországból származó cseresznyefából készült immáron a bujáki templomba tervezett 3 manuálos játékasztalra.
2021-ben történt meg a templombelső barokk kifestése, így a templom kívül-belül visszanyerte eredeti szépségét.