Szentháromság tér
A velencei Szent Márk térhez hasonlítják Baja főterét. A turisták egyik legmaradandóbb emlékképe a négylevelű lóhere alakban kövezett tér, melynek nyugati oldala gyönyörű kilátást nyújt a Sugovicára és a szemközti Petőfi-szigetre. A városképi jelentőségű műemlék épületekben számos szálloda, üzlet, kávézó és a turisták információs irodája működik. A jellegzetes bazaltkockákkal borított tér egykor piacok, vásárok színtere volt, míg ma a városi fesztiválok, programok kapnak itt helyet.
A Szentháromság térről nyílik a 2010-ben Rózsavölgyi Márkról elnevezett hangulatos kis udvar, mely a csárdás szülőatyjának, valamint a 2010-ben Baján felállított csárdás Guinness-rekordnak állít emléket.
Leírás és történet:
Baja egyedülálló főtere, melyet az itt és a környéken élők a 20. század második felében történt névváltoztatás és az abból adódó megszokás miatt csak Béke térnek hívnak. Sokan a velencei Szent Márk térhez hasonlítják, hiszen a három oldaláról zárt tér egyik oldala szabad vízfelületre tekint. A Szentháromság tér sajátossága, hogy lóhereformát kialakítva keresztezik az utak. Egyedi bazaltkocka burkolata túlélte a szocializmus túlzott erőszakos modernizációját is. Három oldalán beépített teret északról az Eötvös utca sarkán a Fischer ház, délről a közkedvelt Bácskai Kultúrpalota és a Duna Wellness Hotel, keletről pedig a megyei értéktárba is felvett Bajai Városháza határolja. A negyedik, nyugati oldala csodálatos kilátást nyújt a Sugovica folyóra, a szemközti Petőfi-szigetre és az őket körülövező természeti idillre. A tér névadója a közepén álló Szentháromság szobor, amit a 18. században a pestis járványoktól való megszabadulás emlékére emeltek. A teret többször átnevezték, először Piac tér, 1903 előtt Fő tér, 1903-tól Szent István tér, 1946-1990 Béke tér, majd 1990 óta Szentháromság térnek keresztelték.
Történet:
A Szentháromság tér a 18. század első felében a török kor után lett a város főtere, mert a kalocsai érsek, gróf Patachich Gábor ide építette a kastélyát, amit később gróf Grassalkovich Antal fejezett be, ezért is nevezzük a mai Városházát Grassalkovich- kastélynak. Ekkor a városháza még a déli oldalon helyezkedett el, vele szembe kereskedők boltjai és egy vendégfogadó, a Fehér hajó állt. Az akkor még négy oldalon beépített tér nyugati oldali lakóházait a 18. század közepén a város földesura lebontatta, innentől kezdve három oldalról lett zárt a tér. 1840-ben Baja városa csaknem teljesen tűzvész áldozatává vált, melynek következményeként számos épület leégett kivéve az akkori városházát. A tűzvész után a Pilaszánovits család vásárolta meg az északi oldalon több bolt és lakóház maradványait és a helyükre felépítették kastélyukat, ma a Fischer-háznak nevezett épületet. 1858-ban szabad város lett Baja és 1862-ben megvásárolta a város a bajai uradalmat. Egy évvel később költözött át a Városháza a mai épületébe. A régi, déli oldalon elhelyezkedő városházát elbontották, és a teret megnövelték. Ezután építették fel a mai Duna Wellness Hotel épületét és a mellette levő két lakóházat.
A tér kezdetben piacként funkcionált, de a nagyobb városi rendezvények (pl. katonai felvonulások és szemlék) színtere is volt. 1898-ban a közösség tiszta vízzel való ellátásáért itt a Városháza előtt fúrták az első ártézi kutat. A két világháború között a mai Bácskai Kultúrpalota épülete előtt benzinkút is állt. 1950 után a tér busz pályaudvarként is szolgált. 1956 október 25-én körülbelül 8000 fő tüntető gyűlt össze a téren, azzal a céllal, hogy eltávolítsák a vörös csillagot és ledöntsék a Sztálin szobrot. A tüntetés sikeres volt, a szobrot a Sugovicába dobták.
A tér Sugovica felőli része 19. század közepétől a város séta tere, korzója is egyben.
A tér közepén áll a Szentháromság szobor. Baja egyik legrégibb, 18. századi késő barokk stílusú szoborcsoportja. A várost sújtó nagy pestisjárvány emlékére az 1750-es években állították. A szobrot 1881-ben felújította Hunyady Antal. 2000-ben ismét felújították. A négy evangélista (Máté, Márk, Lukács, János) felett Mária szobra áll, az oszloppillér tetején a Szentháromságot megjelenítő alkotás látható. Lépcsős alépítményén kétszeres talapzat, visszalépcsőződő lábazattal és osztó, záró párkánnyal. Az alsó rész nyolcszögletes, négy sarkán hasábokkal bővítve, a hasábokon az evangélisták szobrai. A felső rész szintén nyolcszögletű a szobrok közötti oldalakon bemélyedő tükrökkel. A szobor eredetileg az egykori Grassalkovich palota előtt állt, míg az akkori uraság 1793-ban át nem helyeztette a mai helyére. A szobor el volt kerítve kordonnal, a kommunista időkben is virágágyással, melyet a tér burkolatának felújítása után már nem helyeztek vissza.
A tér sarkában a sétáló utca felől a Rotary Club Baja felállította a Szentháromság tér makettjét 2014-ben.