Az elhunyt miskolci teátristák emlékhelye a Déryné utcában található, azon a telken, ahol 1823-tól 1843-ig Magyarország első magyar nyelvű kőszínháza állt. A Thália-házban működő színészmúzeum szakmai rangját többek között a moszkvai színházi múzeummal való együttműködés, közönségkapcsolatát pedig egy internetes szavazásnak köszönhető ,,Miskolc legnépszerűbb kiállítóhelye” cím jelzi leginkább. A miskolci színészmúzeum Gyarmathy Ferenc színművész kezdeményezésére, a pesti Bajor Gizi Színészmúzeum mintájára született meg 1996-ban. Az épület felújítására és a múzeum kialakítására az Európa Tanács támogatásával került sor. A terveket Bodonyi Csaba Ybl- és Széchenyi-díjas építész és az Interplan Kft. készítette, a kivitelezést Simon Gábor beruházási főmérnök irányította.
A múzeum a miskolci színház múltját, művészeinek életpályáját dokumentálja és mutatja be a közönségnek. Az “Ez víg város, itt jó lesz nekünk…” c. állandó kiállítás a kezdetektől napjainkig foglalja össze a miskolci színjátszás történetét Mikita Gábor színháztörténész-muzeológus forgatókönyve és Juhász Katalin látványtervező tervei alapján. Az első traktus a miskolci színjátszás kezdeteit eleveníti fel: XIX. századi színjátszásunknak számtalan jelentős személyisége megfordult Miskolcon – rájuk emlékeztetnek többek között a klasszicista épület bolthajtásos kapubejáratának márványszobrai. Az emeleti kiállítótermek az 1857-ben átadott második miskolci kőszínház működését mutatják be.
Az államosított színház fél évszázadát összefoglaló nagyterem a színpad világát idézi, a látogató imitált színpadi közegben érezheti magát: a kiállítási dokumentumok, fotók, plakátok, szcenikai tervek, személyes tárgyak, a színházi szerkezetek stilizált díszletelemekre, illetve díszletfalak közé kerültek.
A magyar színháztörténet egészére kiható előadások mellett fontosak a személyes történetek is. Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán miskolci találkozásának emlékei, a Latabár-dinasztia, Dajka Margit hagyatéka mellett a Miskolchoz hűséges művészek, többek között Ábrahám István, Fehér Tibor emlékei idéznek meg felejthetetlen színházi estéket. A fiatalabb korosztályokra gondolva gyermeksarok is várja a legkisebbeket bábokkal, jelmezekkel, kifestővel, képkirakóval.
A gyűjtemény folyamatos gyarapítása mellett sokoldalú közgyűjteményi tevékenység is folyik az intézmény falai között: időszakos tárlatai többek között a magyar színészet legnagyobbjait idézik meg, közművelődési programjai minden korosztályt megszólítanak a legkisebbektől a nyugdíjasokig.