A Türr István Múzeum Észak-Bácska és Baja város régészeti, történeti, néprajzi, képzőművészeti múltjának kutatásával, a források, szellemi és tárgyi kulturális örökség gyűjtésével, megőrzésével, feldolgozásával és bemutatásával igyekszik az észak-bácskai régiót, annak fővárosát, Baját, sajátos kulturális értékeinek felmutatásával, kiállítások, kiadványok, kulturális rendezvények, múzeumpedagógiai programok segítségével az európai tudományos, kulturális, művészeti vérkeringésbe kapcsolni. A múzeumban jelenleg hét állandó kiállítás áll az érdeklődők számára; Élet a Dunán, Néprajzi csoportok Baja környékén, Kincses Bácska fővárosa, valamint három kiállítóhelyen : a Nagy István Képtárban a Nagy István művészetét, az Éber-emlékházban Id. Éber Sándor, ifj. Éber Sándor és Éber Anna művészetét, az Éber család várostörténeti és művészettörténeti hagyatékát, a Bagolyárban Miskolczy Ferenc életművét, a Bunyevác Tájházban pedig a Baja környéki bunyevácok életét és lakáskultúráját a 19-20. század fordulóján bemutató állandó kiállítások láthatók. Az intézmény gazdag gyűjteményei igen sokrétűek: néprajzi gyűjtés, helytörténeti anyag, képzőművészeti alkotások, numizmatikai gyűjtemény, fotó és médiatár, könyvtár stb. nyitott a kutatók számára.
A Türr István Múzeum legfőbb küldetése, hogy az intézmény, mint szolgáltató, minél több ember számára legyen elérhető, szolgáltatásainak minősége fejlődjön, a feladatellátás eszközellátottsága bővüljön, munkatársainak kompetenciái, szakmaisága gyarapodjon. Ehhez jól illeszkedik a közművelődési és múzeumpedagógiai tevékenysége, melynek célja, hogy minél több gyermek, fiatal és felnőtt váljon múzeumi látogatóvá, kulcskompetenciáit erősíteni tudja, az életen át tartó tanulás fenntartását segíthesse.
A Türr István Múzeum és kiállítóhelyei közművelődési tevékenysége a városban és a kistérségben igen jelentős és sokrétű. A múzeumpedagógiai foglalkozásokon kívül folyamatosan jelennek meg a múzeum kiadványsorozataiban (A Bajai Türr István Múzeum Kiadványai, Bajai Dolgozatok) a muzeológusok tudományos, ismeretterjesztő írásai, könyvei; szinte negyedévente állnak elő új kiállításokkal, támogatják, segítik a múzeumba érkező kutatók munkáját. Céljuk, hogy a közművelődési munka múzeumot érintő feladatait a lehetséges legnagyobb szakmaisággal lássák el, Baja város közművelődését az európai kulturális élet vérkeringésébe kapcsolják.