A fagyűjtemény megalapítója dr. Tuzson János egyetemi tanár, aki kísérleti céllal hozta létre a gyűjteményt. Kutatásai során elsősorban a fás növények szövettanával, növényföldrajzi és ősnövénytani vizsgálatokkal foglalkozott. Elsőként végzett szövettani összehasonlító vizsgálatokat az ipolytarnóci ősfenyő kovásodott fatörzsével kapcsolatban (meghatározása alapján nevezték el a fatörzset Pinus tarnociensis-nek).
A fenyvespusztai erdőbirtokot 1925-ben vásárolta, ebből a területből választotta ki a patakparton a gyűjtemény helyét. 1927-1928-ban az erdőállomány letermelésével és talajfeltöréssel kialakított területen elsősorban örökzöldek telepítésével és szaporításával foglalkozott. Drótkosárban, földlabdával hozatta az egzóta fajokat távoli országokból. A második világháború után az erdőgazdaság tulajdonába került a terület, aki a különböző facsoportokat összekapcsolva, a közöttük lévő területeken csemeteneveléssel foglakozott.
Az arborétumot jelenleg az Egererdő Rt. kezeli.
Szöveg forrás: bnpi.hu/hu/reszletek/tuzson-arboretum-fenyvespuszta ; Kép forrás: Wikipédia:Zkiricsi - wikipedia.org/wiki/Tuzson_Arborétum#/media/Fájl:Atlaszcédrus_(Cedrus_atlantica).jpg ; wikipedia.org/wiki/Tuzson_Arborétum#/media/Fájl:Tuzson_János_emléktáblája.jpg ; wikipedia.org/wiki/Tuzson_Arborétum#/media/Fájl:A_Tuzson_arborétum_térképe.jpg