Az 1776-ból ránk maradt csillagászati eszközöket Hell Miksa bécsi királyi csillagász rendelte meg. Különböző működésű tükrös és lencsés távcsövek, kvadránsok, napórák valamint línea meridionális (délvonal) kiállítását tekinthetik meg. A Varázstoronyban a tárlatbemutatásokon kívül még számos programokon is részt vehetnek, mint például múzeumpedagógiai órákon, múzeumpedagógiai foglalkozásokon és ismeretterjesztő előadásokon.
A Varázstorony tetején található a legkülönlegesebb látnivaló, a Camera obscura. Ez a periszkóp az egész világon elég nagy ritkaságnak számít. Az óriás készülék nem más, mint egy hatalmas fényképezőgép, ahol egy tükörrendszer segítségével kivetítik a város élő képét egy asztal lapjára.
A 8. emeleten, 44 méter magasságban az utca szintjétől található a Panoráma terasz, ahonnan lélegzetelállító, 360 fokos kilátás nyílik a látogatók elé a városról. Az épület érdekessége, hogy ugyanis Eger legmagasabb épülete a főtéren található minorita templom, ám a dimbes-dombos elhelyezkedésnek köszönhetően szinte a lábak alatt található a templom innen nézve.
A Varázsterembe érkezve, egyénileg vagy vezetők segítségével ismerkedhetnek meg a világ működésével. Itt található még a Planetárium is, ahol látványosan és élményszerűen közvetítik a csillagos eget, a csillagképeket, a Naprendszer bolygóit és azok mozgását az érdeklődők számára.
A Jedik Ányos Experimentáriumában magas színvonalú foglalkozások kerülnek megrendezésre, rendhagyó fizikai, kémia, biológia és földrajz órákat is tartanak, melyek az iskolai tananyagok kiegészítői. Szintén megtekinthető a Régi Optikai eszközök kiállítása is, ahol két évszázadot átfogó mikroszkóp, távcső, fotó- és videotechnikai gyűjtemény kiállítása tekinthető meg.