Magyarország első őskori szabadtéri múzeuma 1996-ban nyitotta meg kapuit azzal a céllal, hogy betekintést nyújtson a bronzkori és a vaskori élet mindennapjaiba. Ugyancsak fontos küldetése a vaskori temetkezési szokásokat napjainkig megőrző halomsírok védelme és bemutatása is.
Sajnos az emberi tevékenység következtében számuk rohamosan csökken, állapotuk folyamatosan romlik (sok halom ma is művelés alatt áll, rajtuk gyümölcstermesztés folyik). A Park 3,5 hektárnyi területén öt halomsír található. Ezek közül az egyik (a régészeti feltárását követően) eredeti állapotába visszaállítva mutatja be a halomsírépítés szokását, technikáját. Százhalombatta város nevét ezeknek a 2700 éves vaskori halmoknak köszönheti. Az úgynevezett Hallstatti kultúra emelte ezeket a halmokat.
A halmok külső köpenye kövekből és földből áll, belsejük pedig sok esetben fa sírkamrát rejt. A sírkamrához, melyben az elhunyt hamvait és a túlvilági élethez szükséges tárgyakat (ételt, italt, fegyvereket) helyeztek el, szűk, alacsony folyosó vezet. Egy kis fém hídon állva fény- és hanghatásokkal kísérve ismerhetjük meg a temetkezést. A halmok között egy bronzkori és egy vaskori településrészletet alakítottunk ki. A bronzkori falut (Kr. e. 2800–1400) három nagyméretű, faoszlopos tapasztott falú, nádtetős lakóház és egy kemencés melléképület alkotja. Az épületek mindegyike hiteles másolat, az eredeti ásatások alapján került rekonstruálásra.
A házak mellett a régészeti adatokat figyelembe véve konyhakert és gyógynövényes, fűszernövényes kertet létesítettünk, az adott korra jellemző növényekkel. A házak vesszőfonatos kerítései és az általuk kijelölt utcácskák jól mutatják a korabeli település szerkezetét. A házakban edények, ruházatok ugyancsak hiteles másolatai elevenítik meg a múltat. Az ember mellett az állat is helyet kapott időnként a házakban, ezt is megnézhetjük. A rekonstruált kemence sem csupán kiállítási tárgy; benne őskori lepény készül az éhes látogatónak (csak bejelentkezés alapján).
A vaskori faluban megtapasztalhatjuk mindazokat a változásokat, amiket elődeink meg, illetve átéltek fejlődésük során, s mely által a történészek a bronzkort az azt követő vaskortól elválasztják. A szövőasszony háza, a kovács műhelye vagy a kemencés ház, megannyi történetet rejt. Mini labirintusunk és mezítlábas ösvényünk ugyancsak felfedezésre vár! A Park shopjában kedvünkre válogathatunk a kisebb, nagyobb emléktárgyak közül, míg a büfé kínálta tea, kávé vagy éppen hűs üdítő és jégkrém kellemes felfrissülést kínál.
Forrás: matricamuzeum.hu/park-bemutatasa