Dévaványa városának egyik kulturális színfoltja és idegenforgalmi látványossága a DÁMK Bereczki Imre Helytörténeti Gyűjtemény impozáns épülete. Dr. Bereczki Imre néprajzkutató és régész által 65 éven át összegyűjtött adattári, levéltári, néprajzi anyag 2000. április 14-én vált, múzeumi intézménnyé. Az alapító Dévaványán született, élt, s gyűjtötte a helység és annak környékének szellemi és tárgyi emlékeit.
A múzeum fennállása óta már több állandó kiállítást rendezett. A megnyitáskor egy összetett helytörténeti – régészeti – pásztorkodást bemutató tárlat fogadta a betérőket. Az „Ősök emléke kísért…” című állandó néprajzi kiállítás 2005-ben nyílt, a ’házba’ vezette be a látogatót – a vetett ágyak, a kemence és a szövőszék, illetve a konyha eszközei a száz évvel ezelőtti ványai, sárréti életmódot idézte elénk.
A 2006 augusztusában nyílt „Ványai évezredek” című régészeti kiállításon megtekinthetőek voltak az egykor itt élő népek, többek között a Körös-kultúra, az alföldi-vonaldíszes, a tiszai-kultúra, a tiszapolgári kultúra, a péceli kultúra tárgyi emlékei.
2018-ban a történeti dokumentum gyűjteményt alapul véve nyílt meg a „Fejezetek Dévaványa történetéből – a hódoltság korától az I. világháborúig” című tárlat.
A levéltári „kincsek” néhány tárgyi emlékkel kiegészítve idézik fel a fenti időszakot.
2020. júliusában, a település várossá avatásának évfordulója alkalmából nyílt meg a „Dévaványa az én városom – 20 éve kapott városi rangot településünk” című kiállítás. A folyosón egy színes, ványai képeskönyv fogadja a látogatót: az intézmények, civil szervezetek bemutatkozásait helyi fotósok különleges képei egészítik ki.
Mindezek mellett évente több – 1-8 hónapig látogatható – időszakos kiállítás is megrendezésre került a múzeum saját, illetve alkotók, gyűjtők anyagából.
forrás: damk.hu/muzeum-fo-2/bemutatkozas/