A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Réhelyi tanösvényének kiinduló és érkező pontja a Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpont. A tanösvény öt számozott állomáson és kiegészítő pontokon keresztül mutatja be a Dévaványai-Ecsegi puszták jellegzetes élőhelyeit, fontosabb növény- és állatfajait. Az útvonal a túzokok bemutatását szolgáló volier mentén került kialakításra, így testközelből figyelhető meg Európa legnagyobb tömegű röpképes madara. A nagy kilátótoronyról csodálatos kilátás nyílik Közép-Európa egyik legfontosabb túzok dürgőhelyére. A tanösvény végigjárásával az érdeklődők régi magyar háziállataink közül a magyar szürke szarvasmarhát és a bivalyt is megismerhetik. Az 1,7 km-es útvonal gyalogosan körülbelül 1 óra alatt végigjárható.
A tanösvény állomásai
1. Elmocsarasodott csatorna
2. Szikes puszta élővilága
3. Túzok élőhelye és megfigyelése
4. Pettyegetett őszirózsa és sziki kocsord élőhelye
5. Mesterséges tó élővilága
A terület élővilága
A múlt század vízrendezései során a puszták mocsárvilágát a szántóföldi termelés reményében belvízlevezető csatornákkal próbálták megszűntetni. A régen tisztított csatornák elnövényesedtek és jellegzetes vízi-vízparti növények, vizi bogarak, kétéltűek élőhelyévé váltak. Április elejétől már hallhatjuk a vöröshasú unka hímjeinek jellegzetes "unk-unk" hangját, mellyel a víz felszínén lebegve belső hanghólyagjuk segítségével folyamatosan szólongatják a nőstényeket.
A puszták legnagyobb része a térségben másodlagos eredetű, az árvíz-mentesítési munkálatok, majd az egyre elterjedtebb állattartás eredménye. A puszták meghatározó elemei tavasszal a kamilla fehér és a sziki pozdor sárga, nyáron a réti peremizs sárga, ősszel a sóvirág és a réti őszirózsa lila színű virágai. Szintén ősszel virágzik réti őszirózsa és a sziki kocsord, melynek gyökerében fejlődik a szintén védett nagy szikibagoly lepke. A gyepek jellegzetes fészkelő madarai a mezei pacsirta, a bíbic, a nagy goda és a túzok.
A látogatóközpont külső bemutatóhelyein különböző régi magyar háziállatfajok testközelből figyelhetők meg, többek között magyar szürke marha, bivaly, rackajuh, mangalica sertés és különböző baromfifajták.
A tanösvényhez a Digitális Vándor mobilalkalmazásban kiegészítő információkat és feladatokat találhatnak. (Az alkalmazás az alábbi linken érhető el: play.google.com/store/apps/details?id=com.aktivmagyarorszag.digitalisvandor )
GPS koordináták:
47°08’23.76” É
20°93’41.28” K
forrás: kmnp.hu/hu/tanosvenyek